
23. KVIZ GASILSKE MLADINE
OBTEKMOVALNE DEJAVNOSTI
5.4.2025
OB 9. URI
ŠC VELENJE

Društvo Vitezi Šaleške doline
Društvo Vitezi Šaleške doline večkrat letno pripravlja aktivnosti za obiskovalce različnih dogodkov. S svojo skupino pripravljajo prave srednjeveške plese, se urijo v srednjeveških borbah, kjer prikazujejo boje z mečevanjem. V svojem društvu imajo kar nekaj srednjeveške opreme. Tako lahko v njihovi družbi podrobneje spoznate srednjeveška oblačila, orožje, oklepe in se srečate z različnimi igrami in srednjeveškim animacijskim programom.
Društvo je bilo ustanovljeno leta 1993. V okviru društva delujejo sekcije starodobnih smučarjev, starodobnih kolesarjev, literarna in humoristična sekcija ter ljudske pevke Gaberški cvet. Društvo vsako leto organizira tako srečanje starodobnih smučarjev, kot tudi srečanje starodobnih kolesarjev. V okviru obeh prireditev gostijo »starodobnike« iz celotne Slovenije. Tudi sami se udeležujejo številnih sorodnih prireditev. Dramska sekcija pripravlja proslave in kulturne dogodke v okviru prireditev Večeri pod kozolcem. Številne nastope imajo tudi njihovi humoristi. Ljudske pevke Gaberški cvet, negujejo izročilo ljudskih pesmi. Njihovo društvo je nastalo iz odbora, ki je pripravljal pustne prireditve, zato vsak Pustni dan obeležijo s pisanim sprevodom mask po Gaberkah.
Kulturno turistično društvo Kulturnica Gaberke





Gasilci v Velenju in Šaleški dolini
V občini Velenje deluje 7 prostovoljnih gasilskih društev, Prostovoljno industrijsko gasilsko društvo Premogovnik ter osrednja Poklicna gasilska enota Velenje. V preteklem letu 2024 so prostovoljna gasilska društva opravila 218 intervencij, JZ PGE Velenje pa 639.
Velik pomen ima JZ Poklicna gasilska enota Velenje, ki z 38 zaposlenimi izvaja 24 urno javno gasilsko službo in pokriva tudi Gorenje. Je enota širšega pomena GEŠP in deluje skupaj z PGD Velenje zaenkrat v njihovih prostorih. Za poklicno enoto je načrtovana izgradnja novega gasilskega doma v neposredni bližini PGD Velenje.
Gasilska zveza Šaleške doline združuje MO Velenje, občino Šoštanj in občino Šmartno ob Paki. V vseh 3 občinah je skupno 15 gasilskih enot oz. 3254 gasilcev.
Policisti konjeniki opravljajo vse policijske naloge. Največ nalog opravijo na področju vzdrževanja javnega reda, v obliki opazovalne službe, sodelujejo pri intervencijah ob množičnih kršitvah javnega reda in pri varovanju javnih zbiranj z večjo stopnjo tveganja. Sodelujejo tudi v številnih preventivnih aktivnostih policije v šolah, vrtcih in v okviru promocije poklica policista, kjer naši štirinožni pomočniki vedno navdušijo obiskovalce.
Slovenska policija - konjeniška enota






Radio klub Hinko Košir S59ekl, radioamaterji
Radioamaterstvo prinaša veselje pri vzpostavljanju radijskih zvez s ljudmi po vsem svetu, neposredno, brez posrednikov. V primerjavi s telefonom, ki seže le do najbližjega posrednika, lahko radioamaterji vzpostavljajozveze dolge več tisoč kilometrov, tudi preko Lune ali s pomočjo satelitov. Uporabljajo tehnološko dovršene radijske postaje in opremo, ki omogoča nemoteno delo v skladu z zakonodajo o elektromagnetnem sevanju.
Ste vedeli, da se veliko požarov v domačem okolju zgodi prav decembra? In kako pravilno ukrepati, če zagori v dimniku, v kuhinji, adventni venček ali novoletna jelka? Praktično učenje, kako se odzvati na različne vrste začetnih požarov, od zdaj omogoča edinstveno preventivno gasilsko vozilo, ki ga je s podporo Zavarovalnice Triglav predstavila Gasilska zveza Slovenije.
T.i. potujoča gasilska učilnica, s katero bo Gasilska zveza Slovenije v sodelovanju z vodilno slovensko zavarovalnico ozaveščala javnost po vsej Sloveniji, z več kot 20 simulatorji omogoča različne scenarije mogočega požara v domačem okolju.
Preventivno vozilo


DPD Jezero Velenje - Potapljači
DPD Jezero Velenje je potapljaško društvo, ki izvaja potapljaške aktivnosti za člane društva po Sloveniji in okolici. Delujejo že vse od leta 1981, v javnem interesu. Združujejo potapljače iz Šaleške doline in Koroške. Redno izvajajo dogodke v okviru vodnih aktivnosti, potapljaška izobraževanja, redna srečanja s člani, organizirajo izlete. Njihova glavna dejavnost je izobraževanje za potapljaške kategorije po šoli CMAS.
Kinološko društvo reševalnih psov Celje je bilo ustanovljeno 20. oktobra 2005. Njihovi ustanovni člani so se z reševanjem ukvarjali že pred ustanovitvijo društva. Od 1. januarja 2006 so člani Kinološke zveze Slovenije, leta 2022 pa se je njihova enota reševalnih psov pridružila Zvezi vodnikov reševalnih psov Slovenije (ZRPS).
Kinološko društvo reševalnih psov Celje združuje predane prostovoljce in njihove pse, ki so usposobljeni za iskanje in reševanje pogrešanih oseb. Njihovi reševalni psi dosegajo vrhunske rezultate na mednarodni ravni, kar je rezultat strokovnega usposabljanja, nenehnega izobraževanja ter srčnosti vseh članov. Aktivno sodelujejo v iskalnih akcijah, izvajajo redne treninge, opravljajo izpite ter se udeležujejo tekmovanj in strokovnih izobraževanj.
Kinološko društvo reševalnih psov Celje
